Zobacz również Naturalne metody antykoncepcji Jak przygotować się do ciąży?

Obliczanie dni płodnych i niezbędne przy tym ciągłe obserwacje cyklu menstruacyjnego, są potrzebne do zastosowania naturalnych metod antykoncepcji. Wyróżnić można trzy podstawowe metody tego typu:

  • Kalendarzyk małżeński,
  • Metoda termiczna,
  • Metoda objawowa – obserwacja śluzu, nazywana również metodą Billingsów.

Kalendarzykmałżeński

Kalendarzyk

Od wieków kobiety sięgały po tą metodę zapobiegania ciąży. Ma ona więc bardzo długą historię. Już w latach 30-tych ubiegłego stulecia dowiedziono, że na ogół owulacja u kobiety ma miejsce 14 dni plus minus 2 dni przed kolejną miesiączką. Nie należy więc twierdzić, że jajeczkowanie następuje w połowie cyklu, jako że niewiele kobiet ma regularne, 28 dniowe cykle menstruacyjne. Na ogół, cykle te mają długość od 21 do 35 dni i są uznawane za całkowicie normalne. Owulacja w takim przypadku następuje od 5 do 23 dnia cyklu. Można na tej podstawie wnosić, że u każdej kobiety dni płodne mogą wypadać w nieco innym terminie, jednakże zawsze mniej więcej 12-16 dni przed kolejnym krwawieniem.

Pary stosujące metodę kalendarzykową antykoncepcji wstrzymują się od stosunków płciowych przez 9 dni w cyklu menstruacyjnym kobiety, mniej więcej na około 9-18 dni przed miesiączką.

Jak wyznaczyć moment następnego krwawienia? Otóż, wylicza się go na podstawie prowadzonych obserwacji cykli miesięcznych. Im więcej przeprowadzonych obserwacji, tym lepsze i bardziej precyzyjne wyniki. Nie tylko moment wyliczonych dni płodnych jest okresem, w którym należy powstrzymywać się od współżycia. Należy do niego doliczyć jeszcze od 5 do 7 dni, przez które plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety.

Metoda kalendarzyka małżeńskiego jest skuteczna, o ile nie zachodzą warunki szczególne, zmieniające długość cyklu kobiety, np. przeziębienie, zmiana klimatu, czy stres.

Metodatermiczna

Metoda termiczna

Polega ona na dokonywaniu codziennych pomiarów temperatury ciała kobiety, mierzonej w pochwie lub odbycie. Najlepiej mierzyć ją rano, przed wstaniem z łóżka. Wyniki zapisuje się w tabeli i nanosi na wykres. W pewnym momencie w cyklu menstruacyjnym zauważalny jest istotny wzrost temperatury ciała, o minimum 0,4 do 0,5 stopnia. Wskazuje on na pojawienie się owulacji. Podwyższona temperatura utrzymuje się przez 3 kolejne dni i uważane są one za okres płodny w cyklu miesięcznym. Jeśli temperatura obniży się, świadczy to o zakończonym jajeczkowaniu i wówczas kobieta jest niepłodna, co oznacza, że nie ma szansy na zajście w ciążę.

Dla wyznaczenia okresu niepłodności przed jajeczkowaniem, która określana jest jako prawdopodobna, należy od pierwszego dnia wzrostu temperatury odjąć od 6 do 8 dni.

Zastosowanie metody termicznej w praktyce wymaga na kobiecie spełnienia wielu warunków, aby okazała się ona w pełni skuteczna. Temperaturę należy mierzyć codziennie, tym samym termometrem, w tym samym miejscu, o w miarę stałej, porannej porze, przed wstaniem z łóżka, po minimum 3 godzinach wypoczynku. Na błędne odczyty wpływa wiele warunków, np. klimat, choroby, zażywanie leków, zmęczenie, czy picie alkoholu.

Metodaobjawowa

Metoda objawowa

Jest to trzecia z metod naturalnej antykoncepcji, stworzona przez małżeństwo australijskich ginekologów – Billingsów. Według ich teorii zmiany w śluzie szyjkowym wyznaczają kolejne fazy cyklu menstruacyjnego kobiety. Metoda objawowa polega więc na obserwacji owego śluzu.

W czasie dni płodnych śluz kobiety jest nazywany śluzem estrogennym. Jest on śliski, szklisty, elastyczny, ciągnący się i przejrzysty. Powoduje poczucie wilgotności w pochwie. Jego pojawienie się oznacza, że kobieta może zajść w ciążę.

Z kolei, w czasie niepłodnych dni, występuje tzw. śluz gestagenny, mający białawy lub żółtawy kolor, jest lepki, nie śliski, mętny i gęsty. Nie daje też poczucia wilgotności czy śliskości w pochwie. Taki śluz jest nieprzepuszczalny dla plemników, które obumierają w nim już po około 10 godzinach.

Metoda objawowa polega na powstrzymywaniu się od stosunków płciowych w czasie stwierdzenia śluzu płodnego oraz podczas pierwszych 3 dni pojawienia się śluzu niepłodnego.